Live Combat Sport Schedule: 5/25 – 5/28

Khalidov0000

 

 

All fight cards and times subject to change.

 


THURSDAY, MAY 25TH



[MMA]
ACB 59: Young Eagles 18
Grozny, Chechnya, Russia

Main Card – Free Stream (Fite.tv) / Boxing TV (RU) – 11:00am ET / 8:00am PT
Roberto Neves vs. Husein Kushagov
Baysangur Vakhitov vs. Igor Litoshik
Alessandro Alves vs. Yusup Umarov
Khanif Mirzamagomedov vs. Rasul Saytkhojayev
Michael Bobner vs. Daud Shaikhaev
Alikhon Khasanov vs. Alihan Suleimanov
Sukhrob Davlatov vs. Rakhman Makhadzhiev
Kanat Keldibekov vs. Saifullah Dzhabrailov
Viskhan Amirkhanov vs. Maxim Konovalov
Timur Shidov vs. Rustam Gadzhiev
Abdisalam Kubanych vs. Usman Bisultanov
Aidarbek Kabylov vs. Aliskhan Chadaev
Shamil Akhmaev vs. Ruslan Mavludov
Eldar Shopagov vs. Adam Gagiev
Gadjimurad Olohanov vs. Muhammad Pashayev
Aslan Shogov vs. TBD
Aleksandr Kozubenko vs. Iliyas Yakubov

 


 

 


[MMA]
Fight Nights Global 67: Galiev vs Brandao
Ekaterinburg, Russia

Main Card – Match TV: Fighter – 10:00am ET / 7:00am PT
Vener Galiev vs. Diego Brandão
Artur Soloviev vs. Evgeniy Ignatiev
Ary Santos vs. Murad Machaev
Omar Nurmagomedov vs. Valisher Rahmonov
Aleksandr Yanyshev vs. Shamil Magomedov

 


 

 

[BOXING]
Papazov vs. Chaniev
Russia

Main Card – Match TV: Fighter – 3:00pm ET / 12:00pm PT
Fedor Papazov vs. Isa Chaniev
Andrejs Pokumeiko vs. Joey Vegas
Artem Chebotarev vs. TBA
Andrejs Podusovs vs. Beka Lazarashvili
Ilya Blinnikov vs. TBA
Aleksejs Aboltins vs. Giorgi Aduashvili
Artjoms Ramlavs vs. Artur Movsesyan
Samvel Gandilyan vs. TBA
Ralfs Vilcans vs. Giorgi Tevdorashvili

 


 

 


[MMA]
FLC: Festival de Lutas da CUFA 5
Madureira, Rio de Janeiro, Brazil

Main Card – Combate (BR) – 8:00pm ET / 5:00pm PT
Tyron Pedro vs. Rafael Apocalipse
Júnior Silva vs. Jorginho Filho
Lucas Perizinho vs. Wallace Dantas
Karoline Martins vs. Priscila Cachoeira
Carlos Ruan vs. Júnior Dinamite
Adailton Silva vs. Alessandro Neko
Bruno Mesquita vs. Kleidison Rodrigues
Iago Schock vs. Gabriel Oliveira
Vinicius Lessa vs. Wallace Lopes
Mario Andrade vs. Harles Juvino
Aline Nery vs. Elaine Pantera

 

 


FRIDAY, MAY 26TH


 

 


[MUAY THAI]
The Battle Muay Thai
Pattaya, Thailand

Main Card – Channel 8 (Thai) – 7:00am ET / 4:00am PT

 


 

 


[MMA]
ONE Championship: Dynasty of Heroes
Kailang, Singapore

Main Card – iPPV (FloCombat.com) US ONLY / Fight Network / ONEPPV.com – 8:30am ET / 5:30am PT
Angela Lee vs. Istela Nunes
Ben Askren vs. Agilan Thangalapani
Zebaztian Kadestam vs. Luis Santos
Shinya Aoki vs. Garry Tonon – Grappling Match
Dejdamrong Sor Amnuaysirichoke vs. Adrian Matheis
Anatpong Bunrad vs. Geje Eustaquio
Amir Khan vs. Rajinder Sinh Meena

Preliminary Card – Facebook – 7:00am ET / 4:00am PT
Tiffany Teo vs. Rebecca Heintzman-Rozewski
Rika Ishige vs. Nita Dea
Lei Chen vs. Jeremy Meciaz

 


 

 


[MUAY THAI]
MX Muay Xtreme
Bangkok, Thailand

Main Card – YouTube – 9:45am ET / 6:45am PT

 


 

[SAMBO]
Sambo President’s Cup
Russia
Main Card – Match TV: Arena – 10:00am ET / 7:00am PT

 


 

 


[MMA]
M-1 Challenge 78: Ismagulov vs. Divnich
Orenburg, Russia

Main Card – M1Global.tv / Match TV: Fighter – 11:00am ET / 8:00am PT
Damir Ismagulov vs. Maxim Divnich
Alan Bispo De Santana vs. Mikhail Ragozin
Caio Magalhaes vs. Dmitry Voitov
Keith Johnson vs. Maksim Grabovich
Fabricio Sarraff vs. Vadim Malygin

Preliminary Card – M1Global.tv / Match TV: Fighter – 9:00am ET / 6:00am PT
Binh Son Le vs. Aleksander Doskalchuk
Ricardo Franco vs. Roman Bogatov
Rubenilton Pereira vs. Orozbek Maripov
Oleg Mykhayliv vs. Vitaly Tverdokhlebov
Selem Evloev vs. Alexey Dubrovny

 


 

 


[MMA]
DCS 34: A Warriors Tribute
Ralston, Nebraska, USA

Main Card – iPPV (FloCombat.com) – 8:00pm ET / 5:00pm PT
Scott Hough vs. Abe Wagner
Doug Jenkins vs. Alonzo Martinez
Angel Ortega vs. Mike Messer
Charlie Bottom vs. Virgil Knight
Corey Roberts vs. Matt Bentley
Tate Wright vs. Sean Wilson

Amateur Card
Spencer Risch vs. Wayne Sullivan
Keyes Nelson vs. Christopher James
James Kanott vs. Eric Murray
Jonathon Solorzano vs. Ashton Caniglia
Reynold Reed vs. Keilen Fantroy
Ray Evans vs. David Bykerk
James Reed vs. Jared Tallent
Zeus Blair vs. Ryan Leininger

 


 

 


[BOXING]
Alvarado vs. Strode
Chicago, IL, USA

Main Card – UniMas – 11:00pm ET / 8:00pm PT
Mike Alvarado vs. Matthew Strode
Alex Saucedo vs. Wilberth Lopez
Michael Conlan vs. Alfredo Chanez

 

 

 


SATURDAY, MAY 27TH


 

 


[MUAY THAI]
Thairath Muay Thai Fighter
Thailand

Main Card – Thairath TV – 3:00am ET / 12:00am PT

 

 


 

 


[MUAY THAI]
TopKing World Series 13
Wuhan, China

Main Card – MONO29 (Thai) – 7:20am ET / 4:20am PT

 

 


 

 


[MUAY THAI]
The Champion Muay Thai
Pattaya, Thailand

Main Card – Channel 8 (Thai) – 8:20am ET / 5:20am PT

 


 

 


[BOXING]
Vlasov vs. Mwakalebela
Russia

Main Card – Boxing TV – 10:00am ET / 7:00am PT
Maksim Vlasov vs. Benki Mwakalebela
Firuza Sharipova vs. Olga Zabavina
Salambek Baysangurov vs. Konstantin Piternov
Edmond Sargatyan vs. Ruslan Semenov
Ibragim Tsurov vs. Artavazd Margaryan
Viktor Kotochigov vs. Maxim Uslisty Rybchenko
Imam Batsaev vs. Izzat Ibragimov
Artak Sarkisyan vs. Magomed Kadyshev
Ani Ovsepyan vs. Yuliya Chernoborodova
Timur Sakulin vs. Daniel Negat
Mikhail Balayan vs. Ivan Ivanov
Sergey Dudinsky vs. Muxritdin Abdullayev

 


 

 


[MMA]
Nordic Fighting Championship 2
Turku, Finland

Main Card – iPPV (Fite.tv) – 11:00am ET / 8:00am PT
Timo-Juhani Hirvikangas vs. Marc Gomez Sariol
Toni Valtonen vs. Yuriy Zakharets
Niko Puhakka vs. Jani Ridasmaa
Suvi Salmimies vs. Zarah Fairn Dos Santos
Olli Santalahti vs. Freddy Alexander Campbell
Vladimir Golubev vs. Henri Lintula
Hannan Housmand vs. Alexis Giannakopoulos

 


 

 


[MUAY THAI]
Thai Fight: Italy
Turin, Italy

Main Card – Channel 3 (Thai) / LINE TV – 12:30pm ET / 9:30am PT
Shan Cangelosi vs. Saenchai P.K. Saenchai Muaythaigym
Martin Meoni vs. Sudsakorn Sor.Klinmee
Christian Zahe vs. PTT Petch Rungrueng
Brice Delval vs. Padsanlek Rachanon
Anouar Khamlali vs. Youseef Boughanem
Jhony Tancray vs. Saensatan P.K.Saenchai Muaythai Gym
Julian Imeri vs. Saiyok Pimphanmuang Windysport

 


 

 


[MMA]
MMA Pro Ukraine 10: Battle in the Fortress 2
Ukraine

Main Card – XSport (UKR) – 1:00pm ET / 10:00am PT
Nikolay Kuznetsov vs. Maxim Pashkov
Anatoly Kumats vs. Andrey Kovalev
Firuz Mammadov vs. Vladislav Parubchenko
Alexey Valivakhin vs. Ruslan Busel
Dmitry Martynyuk vs. Robert Vorobyov
Oleg Kulish vs. Alexander Potter
Evgeniy Golub vs. Nikolay Golovatyuk
Anton Otverchenko vs. Evgeni Vulpe
Igor Loss vs. Alexander Boyko
Commander Ogly vs. Vitaly Sagayko
Sergey Rusnak vs. Vladislav Kalyuta
Alexei Bondarenko vs. Dmitry Vlasyuk

 


 

 


[MMA]
KSW 39: Colosseum
Warsaw, Poland

Main Card – iPPV (KSWTV.com) / Fight Network – 1:00pm ET / 10:00am PT
[Fight Network broadcast at 3pm ET]
Mamed Khalidov vs. Borys Mańkowski
Mariusz Pudzianowski vs. Tyberiusz Kowalczyk
Marcin Różalski vs. Fernando Rodrigues Jr.
Paweł Rak vs. Robert Burneika
Tomasz Narkun vs. Marcin Wójcik
Michał Kita vs. Michał Andryszak
Mateusz Gamrot vs. Norman Parke
Łukasz Jurkowski vs. Rameau Thierry Sokoudjou
Marcin Wrzosek vs. Kleber Koike Erbst
Damian Janikowski vs. Julio Gallegos
Ariane Lipski vs. Diana Belbiţă

 


 

 


[BOXING]
Chisora vs. Helenius
Helsinki, Finland

Main Card – ViaPlay –
Dereck Chisora vs. Robert Helenius

 


 

 


[MMA]
M4TC 24: Throwdown
Tyne and Wear, England, UK

Main Card – Stream – 1:00pm ET / 10:00am PT
Colin Fletcher vs. Jordan Miller
Sam Boult vs. Adam Proctor
Callum Murrie vs. Luke Ord
Arann Maguire vs. Call Ellenor
Torbjorn Madsen vs. Joe Millward
Luke Benjamin vs. Nathan Thompson
Jonny Hoole vs. Mick Hodgson
Jay Seddon vs. Richie Bonallie
Ashley Williams vs. Lee Percival
Dazzy March vs. Ashlee Harding
Wes O’Neill vs. Andrew Gough
Kori Tyler Lewis vs. Max Ashton
Nicholas Santangeli vs. Ruben Enjily
Ieuan Diyaolu vs. Tom Reid
Bradley Cooke vs. Jack Atkinson
Cam Harrop vs. Nathan Johnstone

 


 

 


[BOXING]
Brook vs. Spence
Sheffield, Yorkshire, UK

Main Card – Showtime / Sky PPV – 1:00pm ET / 10:00am PT

[Main Event on Showtime at 5:15pm ET]
Kell Brook vs. Errol Spence Jr
George Groves vs. Fedor Chudinov
David Allen vs. Lenroy Thomas
Jamie Cox vs. Lewis Taylor
Andy Townend vs. Jon Kays

 


 

 


[MMA]
Premier MMA Championship 3
Covington, Kentucky, USA

Main Card – iPPV (FloCombat.com) – 8:00pm ET / 5:00pm PT
Chris Curtis vs. Portland Pringle III
Marc McDonald vs. Joseph Maness
Cody Harris vs. Dylan Farris
Khadija Mulla vs. Yoko Kowaas
Alphonso Allen vs. Jeff Wipfel
Maya Stewart vs. Septien Johnson
Cody Riggs vs. Cody Kessinger
William Conner, Jr.. vs. Cody Mompher
Jair Pena vs. Brandon Rosvanis
Jason Cable vs. Shawn Davis
Blake Golden vs. Emmanual Kiper
Talon Knisley vs. Warren Mullins
Cameron Taylor vs. Ryan Hutchinson
Dustin Purcell vs. Matthew Riedy
Dominic Hipsher vs. Andy Locker
Jeremy Langley vs. DJ Smith

 


 

 

[BOXING]
Brave Warriors in Action
Merida, Yucatán, Mexico

Main Card – iPPV (Fite.tv) – 9:00pm ET / 6:00pm PT
Manuel Ceballos vs. Cesar Hernan Reynoso
Roamer Alexis Angulo vs. Rolando Wenceslao Mansilla
Elias Espadas vs. Michel Rosales
Ruben Garcia Hernandez vs. TBA
Tyrone Spong vs. Juan Carlos Salas

 


 

 


[BOXING]
Salido vs. Suriyo
Sonora, Mexico

Main Card – Azteca / beIN Sports – 11:00pm ET / 8:00pm PT
Orlando Salido vs. Amphon Suriyo
Kenia Enriquez vs. Maria Salinas
Gilberto Medina vs. Jose Rivas

 


SUNDAY, MAY 28TH


 

 


[MMA]
Pancrase 287
Tokyo, Japan

Main Card – UFC Fight Pass – 1:00am ET / 10:00pm ET (Sat)
Shintaro Ishiwatari vs. Rafael Silva
Yuya Wakamatsu vs. Takahiro Furumaki
Kenta Sakuma vs. Hidekazu Fukushima
Takuya Eizumi vs. Teppei Maeyama
Hatsu Hioki vs. Hiroshige Tanaka
Eiji Ishikawa vs. Kenichiro Togashi
Syuri Kondo vs. Kinberly Novaes
Ayaka Miura vs. Thaiane Souza
Yuki Ota vs. Naoto Kurosaki
Yuki Yamamoto vs. Makoto Fukuya
Chihiro Suzuki vs. Kota Kawahata
Kiyoshiro Akasaki vs. Tatsuya Watanabe
Kazunari Kimura vs. Shoichi Iida
Takuya Saito vs. Hanbyo Oniyama
Kota Fujisaki vs. Katsushi Kojima
Yoshinori Horie vs. Yuta Tezuka
Satoshi Miyokawa vs. Ryosuke Noda
Toshiya Takashima vs. Takuya Goto
Tetsuya Yamamoto vs. Kazuki Hagiwara
Mitsuhiro Taki vs. Shuhei Sakano
Kota Kondo vs. Gaku Hirayama
Katsuyuki Hironaka vs. Kohei Inoue

 


 

 


[KICKBOXING]
Krush.76
Tokyo, Japan

Main Card – Abema.TV / GAORA – 4:00am ET / 1:00am PT
Leona Petas vs. Anpo Riku
KANA vs. Grace Spicer
Minoru Kimura vs. KENJI
Gosyu Masanobu vs. Toshi
Fumiya Osawa vs. Takumi Yokoyama
Oiwa Tatsuya vs. Ashizawa Ryusei
Little Tiger vs. Hiraoka Koto
Masanobu vs. Kurihara Keisuke
Ryusei vs. Jyunya Weerasakreck
Nori vs. Od Ken
Shota vs. KAZUMU
Texas Ayumi vs. Fukuhara Yu

 


 

 


[MUAY THAI]
MAX Muay Thai
Pattaya, Thailand

Main Card – Channel 8 (Thai) – 8:20am ET / 5:20am PT

 


 

 


[MMA]
UFC Fight Night 109: Gustafsson vs. Teixeira
Stockholm, Sweden

Main Card – FOX Sports 1 – 1:00pm ET / 10:00am PT
Alexander Gustafsson vs. Glover Teixeira
Misha Cirkunov vs. Volkan Oezdemir
Ben Saunders vs. Peter Sobotta
Abdul Razak Alhassan vs. Omari Akhmedov
Jack Hermansson vs. Alex Nicholson
Nordine Taleb vs. Oliver Enkamp

Preliminary Card – FOX Sports 1 – 11:00am ET / 9:00am PT
Pedro Munhoz vs. Damian Stasiak
Chris Camozzi vs. Trevor Smith
Reza Madadi vs. Joaquim Silva
Nico Musoke vs. Bojan Velickovic

Preliminary Card – UFC Fight Pass – 10:00am ET / 7:00am PT
Darren Till vs. Jessin Ayari
Marcin Held vs. Damir Hadžović

 


 

 


[MUAY THAI]
GPRO 23
Russia

Main Card – Match TV: Fighter – 12:00pm ET / 9:00am PT

 


 

 


[MMA/KICKBOXING]
Urban Legend Fighting Championship
Mamaia, Constanta, Romania

Main Card – Stream (Fite.tv) – 1:00pm ET / 10:00am PT

 


 

 


[MMA]
Shooto Brazil 73
Rio de Janeiro, Brazil

Main Card – Combate (BR) – 7:00pm ET / 4:00pm PT
Thiago Silva vs. Filipe Jesus
Roger Berger vs. Carlos Silva
Carlos Motta vs. Elves Oliveira
Wanderson da Silva vs. Alexandre Ribeiro
Claudiere Freitas vs. Fernando dos Santos
Luan Matheus vs. Victor Nunes
Paulo Machado vs. Israelsson Severo
Luiz Artur vs. Kauê Rodrigues

 


 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s